Achievements 2011-12

 

 

Leadership Award 5B Dorothy Hung, 5B Gretl Lai
   
Service Award 5B Cherry Lai
   
Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary Students 5B Jacqueline Tse, 6B Fiona Kizzie Lee
   
Lugard Scholarship 6B Fiona Kizzie Lee
   
Crozier Scholarship 6B Michelle Kwok, 6C Inez Rachel Ma
   
Youth Arch Student Improvement Award

2A Melody Lam, 2A Christy Sit, 2C Stellar Leung, 2D Chloe Wong, 3A Eman Tsang, 3B Violet Lui, 3C Ginny Lai, 3C Valerie Ma, 4A Rinki Ng, 4B Edith Lai, 4C Suzanne Wong, 4D Christine Tsoi, 5A Crystal Choy, 5B Carla Yeung, 5C Vivian Luen, 5D Shirley Wong, 6A Mandy Cheng, 6B Sammi Chan, 6C Truvian Wong, 6D Charis Chan, 7A  Ida Lau, 7Sc Eugenie Lam      

   
2013年香港島(灣仔區)傑出學生選舉 初中組 優秀學生 3A Vivian Yeung
  高中組 傑出學生 6C Inez Rachel Ma
   
2013年灣仔區傑出青年選舉 傑出青年獎 7Sc Winnie Mok
  嘉許青年獎 7Sc Iris Mok
   
Rev. Joseph Carra Memorial Education Grants

5C Joyce Leung

   
潘徵歧女士化學獎學金

7Sc Cassy Chan, 6D Mia Leung 

   
St. Magdalene of Canossa Scholarship 6B Teresa Lo, 6C Joyce Tsui
   
Bakhita Religious Service Award 6D Edith Mak, 4D Winnie Hui
   
Dr. Aileen Hung Memorial Scholarship 6C Rebecca Lu
   
Mrs. Lillian Ha Scholarship 6A Agatha Ng
   
Helen Woo (Red Cross) Scholarship 5A Wing Chan
   
Mr. Sin Lam Kwong (Pharmacist) Scholarship 5B Natalie Ng
   
SFCC PSA Scholarship 7A Mary Law, 7Sc Winnie Mok, 6A Karen Chan, 6B Michelle Kwok
   
Ms. Connie Chan Scholarship Best in F.7 Chinese Language & Culture 7Sc Eugenie Lam
   
Ms. Connie Chan Scholarship Best in F.7 Mathematics 7Sc Antonia Leung
   
Miss Jane Cheng Scholarship Best in History 7A Mary Law
   
SFCC PTA Best Improved Student Award 7A Emily Yuen, 7Sc Miki Lai, 6A Jade Ho, 6B Coco Wu, 6C Katherine Hung, 6D Jaime Wu
   

Sir Robert Black Trust Fund Committee

6A Janice Poon
   
63rd HK Schools Speech Festival  
Choral Speaking Secondary 2 Girls 1st St. Francis'
   
Solo Verse Reading (Non-open) 1st 4B Annabel Tong
  2nd 7A Jennifer Mak, 1A Karen Poon, 1B Stephanie Lui
  3rd 6A Agatha Ng, 5D Vicky Chio, 4B Shirley Kam
   
Solo Prose Speaking (Non-open) 1st 5B Chloe Lo
2nd 5B Cherry Lai, 5B Gretl Lai
3rd 7A Jennifer Mak, 5A Lorraine Tang, 4A Sharon Lo
   
Dramatic Duologue 2nd 4D Win Leung, 4D Sharon Ling
  3rd 5B Tiffany Ng, 5B Carla Yeung, 4D Karen Chiang, 4C Joyce Ching
   
二人朗誦 1st 4B Natalie Choi, 4C  Christy Chow
  2nd 3A Crystal Mak, 3A Mini Ng, 3C Charlotte Chan, 3D Tiffany Kam
  3rd 4B Joey Wan, 4D Christine Wong, 5B Doris Ko, 5B Alicia Lam, 5B Natalie Ng, 5D Liona Li
   
散文獨誦 1st 1B Winky Mok, 4A Charlotte Lai
   
普通話散文獨誦 1st 2D Bonny Chu
   
普通話詩詞獨誦 2nd 1D Cherry Tam
   

第六屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」

 
中學文憑組小組討論項目 卓越論手獎 5B Dorothy Hung
初中組備稿演講項目

卓越表現獎  3C  Elsa Lau

   
66th HK Schools Music Festival  
Secondary School Choir in Foreign Language- Intermediate Class- Second Division - Age 16 or under 2nd St. Francis' Senior Choir
   
Plain Song 3rd St. Francis' Junior Choir
   
Recorder Band (Secondary Section) 3rd St. Francis' Recorder Band
   
Guitar Ensemble 2nd 4C Cindy Tang, 3D Joylie Chu, 2B Cherry Leung, 2C Jade Tam, 2D Cherry Wan
   
Guitar Duet 2nd 4C Cindy Tang, 2D Cherry Wan
   
Graded Piano Grade Five 2nd 1B Cherrie Lau
  Grade Six 3rd 1B Winky Mok
   
Zheng Solo (Senior) 2nd 2C Harriet Chan
   
Liuqin Solo (Senior) 1st 1B Winky Mok
   
Yangqin (Senior) 3rd 2C Adeline Chiu
   
Parsons Music Scholarship for Wind, Brass and Percussion Instruments - Final 3rd 6B Fiona Kizzie Lee
   

Hong Kong Red Cross Drilling Competition 2011-2012

2nd St. Francis'
   

Hong Kong Red Cross Service Project 2011-2012

3rd St. Francis'

   

第八屆學校舞蹈節
 
踩雲彩(彝族)(群舞)       甲級獎

4A Charlotte Lai, 4B Michelle Tsoi, 4C Christy Chow, 4C Kitty Fong, 4D Minnie Au, 3A Charlotte Kam, 3A Mini Ng, 3A Macy Wu, 3A Vivian Yeung, 3B  Winki Leung, 3B Vincy Tam, 3C Candy Chan, 3C Matilda Chan, 3C Cheryl Ng, 3D    Aubrey Tao, 3D Kelly Yau, 2A Adelaide Lai, 2B Joyce Lau, 2B  Chrissy Zhang,    2D Bonny Chu, 1A Natalie Chan, 1A Zoey So, 1B Karen So, 1B Michelle Yu, 1C Zuki Chan, 1C Criall Zie

   

第十四屆香港青少年數學精英選拔賽

二等獎 3A Vivian Yeung
   

Australian National Chemistry Quiz (2011)

Certificate of High Distinction - 5B Denise Lam, 5B Sabrina Tam, 6D Mia Leung, 6D Janice To, 5B Jacqueline Tse
   
Award for Volunteer Service 2011  
Gold Award for Volunteer Service St. Francis'
   
Award (Individual) for Volunteer Service Gold 5B Dorothy Hung, 5B Alicia Lam, 5B Natalie Ng, 5B Janice Wong, 5D Charlotta Tang, 4B Jady Chan, 4B Jessie Wong, 4D Emiliy Kwok, 2A Tiffany Tsoi
   
  Silver 7A Jennifer Mak, 7Sc Macy Kwok, 7Sc Eugenie Lam, 6B May Sze, 6D Serena Ip, 6D Carmen Leung, 5A Wing Chan, 5A Apple Chu, 5A Ashley Fung, 5B Valerie Hau, 5B Doris Ko, 5B Abbey Lau, 5B Kelly Ling, 5B Irene Lo, 5B Kimberly Lu, 5B Tiffany Ng, 5C Kristi Lam, 5C Sally Lee, 5C Joyce Leung, 5C Katie Leung, 5C Vivian Luen, 5C Cindy So, 5D Phoebe Wong, 5D Haruka Yan, 4A Rachel Fung, 4A Jasmine Wong, 4A Winnie Wong, 4B Shirley Kam, 4B Charlie Lau, 4B Sally Wong, 4C Vanessa Huang, 4D Rachel Lo, 3A Wing Yip, 3C Ruth Law, 3D Tiffany Kam, 3D Shirley Ng, 2C Jane Leung,2C Stellar Leung
   
  Bronze 7Sc Cassy Chan, 7Sc Miki Lai, 6A Tiffany Chow, 6A Stephanie Chan, 6A Gody Chung, 6C Rebecca Lu, 6B Vicky Lee, 6D Phyllie Leun, 6D Mia Leung, 6D Chloe Ma, 5A Annebella Choi, 5A Christy Cheung, 5A Vanessa Lai, 5B Gigi Chan, 5A Kelly Lee, 5B Gigi Chan, 5B Sindy Chu, 5B Chloe Leung, 5B Priscilla Ho, 5B Natalie Tsang, 5B Esther Mak, 5B Carla Yeung, 5C Fiona Leung, 5C Lily Cheung, 5C Kathy Leung, 5C Lorita Tam, 5D Yoyo Li, 5D Jenna Lui, 5D Melody Ng, 5D Eunice Tse, 4A Dipsy Kwok, 4A Candy Tsang, 4B Bella Lai, 4B Bonnie Choi, 4B Natalie Law, 4B Choco Ng, 4B YukiYeung, 4C Lisa Lau, 4C Pearl Sin, 4C Vienne Lau, 4D Josephine Hui, 4D Veko Lam, 4D Winnie Hui, 4D Raymie Tam, 4D Sherman Wong, 3A Audrey Ng, 3A Tiffany Tong, 3B Vanessa Cheung, 3B Sharon Chung, 3B Violet Lui, 3B Winnie Lui, 3C Elsa Lau, 3D Julie Kwan, 3D Winnie Lau, 3D Kimbery Li, 3D Aubrey Tao, 2C Cheri Au, 2C Janice Li , 2C Yolanda Wan
Inter-school Swimming Championships 2011-12
Division I
 
A Grade 500m Freestyle 4th 6A Janice Poon
   
A Grade 50m Butterfly 4th 6A Janice Poon
   
A Grade 100m Freestyle 4th 5D Jenna Lui
   
A Grade 100m Breaststroke 3rd 2A Kelly Cheung
   
A Grade 4x50m Freestyle Relay 4th 6A Janice Poon, 5A Wing Cheun 5D Jenna Lui, 4A Cally So
   
Girls A Grade 4th St. Francis'
   
Inter-schol Basketball Competition 2011-2012 Division II Girls B Grade

1st 4A Heidi Buaton, 1A Christabelle Wou, 4A Hazel Chow, 4C Pearl Lau, 4C Pearl Sin, 4C Macy Tong, 4C Rainbow Wong, 4D Cecilia Leung, 3B Sharon Chung, 3B Vincy Lau, 3D Michelle Lo, 2C Adeline Chiu

 

  3rd 2C Lorraine Lo, 2D Charmine See, 2B Giana Lai, 2D Sharon Tam, 1C Michelle Liang, 1C Joey So, 1A Anatasia Wong, 2A Ada Chan, 1A Fiona Pang, 1B Constance Chung, 1B Christy Tse
   
All Hong Kong Schools Jing Ying Basketball Tournament
2012-13
4th 5A Heidi Buaton, 5C Hazel Chow, 5C Pearl Lau, 5C Pearl Sin
5C Macy Tong, 5C Rainbow Wong, 5C Joan Yiu,
5D Cecilia Leung, 4A Gigi Ko, 4B Christabell Wou,
3B Lorraine Lo, 3C Giana Lai
   
Girls Overall Champion
   

Inter-School Archery 2011-2012 Individual Tournament Girls A

5th 2C Jane Leung
   
T293 Asian Windsurfing Championships Techno 293 (youth Girl) 2nd 3C Valerie Ma
   
2011 香港滑浪風帆公開賽-本地 少年女子組 1st 3C Valerie Ma
  青少年女子組 1st 3C Valerie Ma
  女子組 1st 3C Valerie Ma
   
2011 香港滑浪風帆公開賽-國際 女子組 2nd 3C Valerie Ma
   

第十三屆聯校跆拳道錦標賽

女子雙人套拳 1st 3C Sharon Lai, Sandy Lam
  女子單人套拳 2nd 3C Elsa Lau
  女子單人套拳 3rd 3A Cherry Lo
  女子搏擊中學組 3rd 3C Sharon Lai
   
Subject Prize Winners  
English Language 7Sc Joanne Tai, 6C Inez Rachel ma
   
Chinese Language & Culture 7A Queenie Wong
   
Chinese Language 6C Jocelyn Ching
   
Mathematics 6D Janice To
   
Pure Mathematics 7Sc Antonia Leung
   
Liberal Studies 6B Michelle Kwok
   
Maths & Statistics 7Sc Macy Kwok
   
Principles of Accounts 7A Natalie Chan
   
BAFS 6B Michelle Kwok
   
Physics (AL) 7Sc Antonia Leung
Physics (AS) 7Sc Denise Ho
Physics 6D Janice To
   
Chemistry 7Sc Iris Mok, 6B Ginny So
   
Biology 7Sc Yvonne Poon, 6C Inez Rachel Ma
   
Chinese History 7A Kanice Chau, 6A Daisy Wan
   
History 7A Mary Law, 6A Agatha Ng
   
Geography 7A Mary Law, 6A Karen Chan
   
Economics 7A Prudence Lachica, 6B Michelle Kwok
   
Computer Applications 7Sc Denise Ho
   
Religious Studies 7Sc Winnie Mok
   
Information and Communication Technology 6A Karen Chan
   
  Back to Top

 

 

School Calendar

 

Links

School re-development Fund-raising Project
(Campus Use Only)

140th Anniversary
SFCC mail service
SFCC WEBSAMS
(Campus use only)
Parent-teacher Association
Past Students' Association
SFCC Ontario Alumni Association