Achievements 2012-13

 

 

Leadership Award 5B Annabel Tong, 5B Yuki Yeung
   
Service Award  5B Annabel Tong
   
Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary Students 6C Angelina Wong, 5B Yuki Yeung
   
Lugard Scholarship 5C Ginny Lai
   
Youth Arch Student Improvement Award

6A Carrie Leung, 5D Michelle Kwok, 3D Cherrie Wan, 6B Priscilla Fung, 4A Candy Chan, 3D Andrea Wong, 6C Lutgardis Fung, 4B Sharon Fung, 2A Valerie Yip, 6D Charlotta Tang, 4C Emily Wong, 2C Nancy Mak, 5A Ruby Leung, 4D Vincy Tam, 2D Chloe Ip, 5C Kitty Kwok, 3C Kitty Wu, 2D Denise Wong

   
2013年香港島(灣仔區)傑出學生選舉 初中組 4A Sharon Chung
  高中組 6B Gretl Lai
   
2013年灣仔區傑出青年選舉 傑出青年獎 5B Yuki Yeung, 6B Cherry Lai
  優秀青年獎 6C Jennifer Tam
   
Rev. Joseph Carra Memorial Education Grants 4B Winnie Lau
   
HKIS Building Surveying Scholarship and Eddie Lee Memorial Education Foundation for Secondary School Student 2013 6B Cherry Lai
   
潘徵歧女士化學獎學金 6B Gretl Lai
   
St. Magdalene of Canossa Scholarship 6B Esther Mak
   
Bakhita Religious Service Award 4A Yuki Yeung, 4B Vanessa Cheung
   
Dr. Aileen Hung Memorial Scholarship 6B Gretl Lai
   
Mrs. Lillian Ha Scholarship 6B Jacqueline Tse
   
Helen Woo (Red Cross) Scholarship 4D Aubrey Tao
   
Dr. P.F. Woo Memorial Scholarship 6B Cherry Lai
   
Mr. Sin Lam Kwong (Pharmacist) Scholarship 6B Gretl Lai, 5B Annabel Tong
   
Angeline Man Yu Scholarship 6D Emily Kwong, 3C Kitty Wu
   
SFCC PSA Scholarship 6A Wing Sze, 6B Yuki Yeung, 6C Michelle Poon, 6D Kelly Yuen
   
Ms. Connie Chan Scholarship Best in F.6 Chinese Language 6B Gretl Lai
   
Best in F.6 Mathematics 6B Alice Yuen
   
Miss Jane Cheng Scholarship Best in History 6B Dorothy Hung
   
SFCC PTA Best Improved Student Award 6A Wendy Ng, 6B Priscilla Fung, 6C Kelly Chiu, 6D Emily Kwong
   
64th HK Schools Speech Festival  
Choral Speaking Secondary 2 Girls 2nd St. Francis
   
Solo Prose Reading (Non-open) 3rd 6B Zoe Fung, 6B Cherry Lai, 4A Vivian Yeung
   
Solo Verse Speaking (Non-open) 1st 5B Yuki Yeung
2nd 6D Vicky Chio, 2A Michelle Ho, 2D Nicole Lau
3rd 5B Shirley Kam, 3B Anika Ng, 2C Winky Mok, 2D Jacqueline Tse, 1D Joanna Yu
   
二人朗誦 2nd 5B Joey Wan, 5D Christine Wong
  2nd 1C Kelly Ng, 1C Emily Poon
  3rd 4C Elsa Lau, 4D Tifany Kam
   
散文獨誦 1st 5A Charlotte Lai
2nd 2C Winky Mok
3rd 2D Melody Mok, 1A Hilton Cheng
   
普通話散文獨誦 3rd 4A Mini Ng, 2C Cherry Tam
   
65th HK Schools Music Festival  
Flute Solo (Junior) 3rd 1D Ruth Zheng
   
Graded Piano Solo (Grade 6) 3rd 4B Doris Lee
   
Guitar Ensemble Champion 5C Cindy Tang, 4D Joylie Chu, 3A Cherry Leung, 3C Jade Tam, 3D Cherrie Wan
   
Plain Song 3rd St. Francis Junior Choir
   
Secondary School Choir in Foreign Language - Girls - 2nd Division - Intermediate 2nd SFCC Senior Choir
   
Secondary School Choir in Foreign Language -
Senior Class - Second Division (Age 18 or under)
3rd St. Francis’ Senior Choir
   
Vocal Solo in Foreign Language (Age 13 and under)
2nd
1D Ruth Zheng
   
中阮獨奏 初級組 2nd 2C Winky Mok
  高級組 3rd 3B Florence Tien
   
Wan Chai District First Aid Competition 3rd SFCC
   
HK Island Divisional Drilling Competition

Best Commander Award 4A Mini Ng

   

第九屆學校舞蹈節
 
中學組中國舞(群舞)苗山姑娘(苗族)甲級獎 5A Charlotte Lai, 5B Michelle Tsoi, 5C Christy Chow
4A Candy Chan, 4B Kelly Yau, 4D Vincy Tam,
3C Joyce Lau, 2A Natalie Chan, 2A Michelle Ho,
2A Criall Xie, 2B Karen So, 1B Polly Yu,
1C Kelly Ng, 1D Rachel Chan, 1D Shani Chan
1D Hermia Chan, 1D Kary Cheng
   
Canadian Mathematics Competition 2012-2013
First in the Form
5A Rinki Ng, 4A Winnie Lui, 3A Kylie Siobhan Yeung
   
Hong Kong Yoth Mathematical High Achievers
Selection Contest
3rd Class Honor 3C Veronica Chan
   
Australian National Chemistry Quiz (2012)
Certificate of High Distinction
5B Yoko Tze
   
Award for Volunteer Service 2012  
Gold Award for Volunteer Service SFCC
   
Award (Individual) for Volunteer Service
5 Years Long Service Award
6B Alicia Lam, 6D Charlotta Tang
   
Award (Individual) for Volunteer Service Gold 5D Cecily Leung, 3A Jane Leung
   
  Silver 6A Christy Chan, 6B Dorothy Hung, 6B Alicia Lam
6B Natalie Ng, 6B Corinna Wan, 6D Canny Pun,
6D Charlotta Tang, 5A Jasmine Wong, 5B Jady Chan,
5B Bella Lai, 5B Elizabeth Ling, 5CB Joey Wan,
5B Sally Wong, 5B Yuki Yeung, 5C Cindy Tang,
5D Emily Kwok, 4A Sharon Chung, 4A Ruth Hilda Law,
4A Eva Wong, 4B Winnie Lau, 4B Kelly Yau,
4B Wing Yip, 4C Rachel Lau, 4C Shirley Ng,
4D Tiffany Kam, 3D Stellar Leung, 2B Irene Chau
   
  Bronze 6B Natalie Tsang, 6D Joyce Leung, 6C Kathy Leung,
6D Natalie Kwok, 6D Amber Lee, 6D Jackie Li,
6D Yoyo Li, 6D Eunice Tse, 6D Evelyn Wan,
5A Candy Tsang, 5B Natalie Chan, 5B Alison Lam,
5B Natalie Law, 5B Rosanna Lee, 5B Beatrice Wong,
5B Jessie Wong, 5C Claire Chung, 5C Kitty Fong,
5C Esther Wong, 5D Esther Chow, 5D Joey Noelle Wong,
5D Vivian Yeung, 4A Samantha Loo, 4A Winnie Lui,
4A Kitty Man, 4A Kelly Ng, 4A Yuki Yeung,
4B Vanessa Cheung, 4B Ivy On, 4B Kathy Sit,
4C Violet Lui, 4C Iris Wong, 4D Julie Kwan,
4D Vincy Tam, 3A Kylie Siobhan Yeung, 3B Yolanda Wan,
2A Coco Wu, 2C Tammy Lau, 2C Winky Mok, 2C Gigi So
   
Inter-school Swimming Championships 2012-13
Division I
 
A Grade 4x50m Free Style Relay 4th 6A Wing Cheung, 6D Jenna Lui, 5A Cally So, 5B Charlie Lau
   
B Grade 200m Breaststroke 4th 3D Kelly Cheung
   
B Grade 4 x 50m Medley Relay 3rd 3B Jessie Pang, 3D Kelly Cheung, 2D Audrey Lee, 1A Cindy Lai
   
Inter-schol Basketball Competition 2012-13
Division I Girls A Grade
3rd 6A Vanessa Huen, 5A Heidi Buaton, 5C Hazel Chow,
5C Pearl lau, 5C Pearl Sin, 5C Macy Tong,
5C Rainbow Wong, 5C Joan Yiu, 5D Cecilia Leung
4B Christabelle Wou
   
All Hong Kong Schools Jing Ying Basketball Tournament
2012-13
4th 5A Heidi Buaton, 5C Hazel Chow, 5C Pearl Lau, 5C Pearl Sin
5C Macy Tong, 5C Rainbow Wong, 5C Joan Yiu,
5D Cecilia Leung, 4A Gigi Ko, 4B Christabell Wou,
3B Lorraine Lo, 3C Giana Lai
   
Interschool Athletics Competition 2012-13 Division 3 Area 3  
A Grade 100m  2nd 5C Macy Tong
   
B Grade 100m 1st 4D Samantha Lee
   
B Grade Long Jump 1st 4D Suzanne Yip
   
B Grade High Jump 1st 3B Lorraine Lo
   
B Grade 200m 1st 3D Vivian Fung
   
B Grade 400m 2nd 4D Vivian Fung
   
C Grade 200m 1st 1A Jenna Pun
   
C Grade 100m 2nd 1A Jenna Pun
   
C Grade 400m 2nd 1B Chloe Lam
   
C Grade Long Jump 2nd 1B Chloe Lam
   
C Grade 4x400m Relay 4th 2B Joey So, 2B Yannie Szeto, 2C Michelle Liang, 2C Winky Mo
   
Girls C Grade 4th SFCC
   
Girls B Grade 3rd SFCC
   
Girls Overall 4th SFCC
   
第十四屆聯校跆拳道錦標賽  
女子組色帶單人套拳 冠軍 4D Ines Li
  季軍 4C Sharon Lai, 4D Sandy Lam, 4D Cherry Lo
   
女子雙人套拳 季軍 4C Sharon Lai, 4D Sandy Lam 
   
A.S. Watson Group HK Students Sports 5B Vivian Kwok
   
2012 RS: One World Championships
Women’s Espoir
3rd 4C Valerie Ma
   
2012全國帆板錦標賽女子T293長距離實
3rd 4C Valerie Ma
   
SIM 32nd Singapore Open Windsurfing
Championships Techno 293 Youth Girl
1st 4C Valerie Ma 
   
Thialand Windsurfing Championships & Pattaya
International Windsurfing Cup 2012 (Event 3)
Techno 293 Girls (U17)
1st 4C Valerie Ma
   
House of the Year St. Valentina House
   
Subject Prize Winners  
English Language 6B Cherry Lai
   
Chinese Language 6D Zita Chan
   
Mathematics (Core) 6C Angelina Wong
   
Mathematics (M1) 6C Angelina Wong
   
Liberal Studies 6B Cherry Lai
   
BAFS 6C Angelina Wong
   
Physics 6B Gretl Lai
   
Chemistry 6B Gretl Lai
   
Biology 6B Gretl Lai
   
Chinese History 6D Ellie Hui
   
History 6B Dorothy Hung
   
Geography 6B Cherry Lai
   
Economics 6C Angelina Wong
   
Religious Studies 6D Liona Li
   
Information and Communication Technology 6C Angel Fung
   
Music 6B Carla Siobhan Yeung
   
Sports 6A Vanessa Huen
   
  Back to Top

 

School Calendar

 

Links

School re-development Fund-raising Project
(Campus Use Only)

140th Anniversary
SFCC mail service
SFCC WEBSAMS
(Campus use only)
Parent-teacher Association
Past Students' Association
SFCC Ontario Alumni Association