Achievements 2013-14

 

 

Leadership Award 5A Vera Wu
   
Service Award 5A Vivian Yeung, 5A Vanessa Cheung
   
Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary Students 6B Elizabeth Ling, 5A Sharon Chung
   
Lugard Scholarship 5C Ginny Lai
   
Youth Arch Student Improvement Award

6A Sabrina Chow, 6B Katie Wong, 6C Fanny Hui, 6D Prisca Lam, 5A Sindy Lam, 5B Christy Cheung, 5C Sherry Kwong, 5D Cherry Lo, 4B Katy Cheung, 4B Vivienne Li, 4D Janice Fung, 4D Ceci Lau, 3A Yannie Szeto, 3A Grace Wai, 3C Emily Chu, 3C Arcadia Chung, 2A Loretta Lee, 2A Jacqueline Tsang, 2B Crystal Wong, 2C Kitty Lam

   
2013年香港島(灣仔區)傑出學生選舉 6B Yuki Yeung, 4A Cherina Lam
   
2013年灣仔區傑出青年選舉 6A Heidi Buaton, 6B Natalie Chan, 5A Ruth Law, 5C Elsa Lau
   
Rev. Joseph Carra Memorial Education Grants 5D Sandy Lam
   
HKIS Building Surveying Scholarship and Eddie Lee Memorial Education Foundation for Secondary School Student 2013 6B Natalie Chan
   
Hong Kong Sports Institute Limited Scholarship Athlete in Windsurfing 5C Valerie Ma
   
Nicola Myers & Kenneth McBride Memorial Fund 5B Doris Lee
   
潘徵歧女士化學獎學金 6B Shirley Kam
   
St. Magdalene of Canossa Scholarship 6B Natalie Law, 5A Ruth Law
   
Bakhita Religious Service Award 6B Stacy Mok, 4A Joyce Lam
   
Dr. Aileen Hung Memorial Scholarship 6D Winnie Hui
   
Mrs. Lillian Ha Scholarship 6B Yuki Yeung
   
Helen Woo (Red Cross) Scholarship 5D Aubrey Tao
   
Dr. P.F. Woo Memorial Scholarship 6D Winnie Hui
   
Mr. Sin Lam Kwong (Pharmacist) Scholarship 6B Shirley Kam, 5A Sharon Chung
   
Angeline Man Yu Scholarship 6B Agatha Mak, 3B Delphina Fung
   
SFCC PSA Scholarship 6A Wing Sze, 6B Yuki Yeung, 6C Michelle Poon, 6D Kelly Yuen
   
Ms. Connie Chan Scholarship Best in F.6 Chinese Language 6C Michelle Poon
   
Best in F.6 Mathematics 6B Angel Fong
   
Miss Jane Cheng Scholarship Best in History 6D Winnie Hui
   
SFCC PTA Best Improved Student Award 6A Silvia Chan, 6B Angel Fong, 6C Macy Tong, 6D Vivian Yeung
   
65th HK Schools Speech Festival  
Choral Speaking Secondary 2 Girls 3rd SFCC 2A
   
Dramatic Duologue (Secondary 3 to 4) 2nd 4C Manon Floriane Li, 4C Renee So
   
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6) 2nd 5A Florence Chan, 5D Charlotte Chan
   
Solo Prose Reading (Non-open) 1st 5C Elsa Lau
3rd 5C Eunice Cheung
   
Solo Verse Speaking (Non-open) 1st 5D Ciara Lo
1st 3D Winky Mok
1st 2C Alva Yang
2nd 4D Jeannie Tse
2nd 3A Stephanie Lui
3rd 5A Gigi Ko
3rd 4D Jessie Pang
3rd 3A Michelle Ho
3rd 3A Jacqueline Tse
3rd 2B Vanessa Chiu
3rd 2C Gloria Chan
   
二人朗誦 1st 5A Natalie Mok
1st 5A Mini Ng
1st 4A Ariel Lee
1st 4D Joanna Fung
1st 3B Jessie Wan
1st 3D Valerie Yip
3rd 2A Helen Kam
   
散文獨誦 1st 1C Shimmy Mok
   
普通話散文獨誦 1st 4D Bonny Chu
2nd 1A Lilian Li
3rd 5A Vera Wu
   
普誦話詩詞獨誦 2nd 2A Kelly Ng
   
詩詞獨誦 3rd 3A Criall Xie
3rd 1B Kellie Kwok
   
第八屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」
經典朗讀項目

總冠軍 4A Cherina Lam

優秀學校大獎 3rd

   
第一屆高論盃 冠軍 6D Vivian Yeung
   
第十四屆全港學界普通話傳藝比賽 歌唱組 季軍 3A Kelly Wong
   
66th HK Schools Music Festival  
Graded Piano Solo (Grade 5) 3rd 1C Maggie Li
   
Graded Piano Solo (Grade 7) 1st 2D Janice Tsang
   
Guitar Ensemble 1st 2A Kristin Yu, 2C Charmaine Chu, 2C Sammi Wong, 2D Natalie Chan
  2nd 4A Jade Tam, 4B Cherrie Wan
   
Plain Song Champion SFCC Junior Choir
   
Secondary School Choir in Foreign Language - Girls - 2nd Division - Intermediate 2nd SFCC Senior Choir
   
中阮獨奏高級組 1st 3D Winky Mok
   
柳琴獨奏高級組 3rd 3D Winky Mok
   
箏獨奏中級組 3rd 4C Angie Chu
   
2013 HK Schools Music Interflows-Symphony Orchestra Secondary School Bronze SFCC Western Instrumental Ensemble
   
Wan Chai District First Aid Competition 2nd SFCC
3rd SFCC
   
Division Nursing Competition Champion SFCC
Best Leader Award 5A Mini Ng
   
Departmental Nursing Competition Champion SFCC
   
Divisional First-aid Competition 3rd SFCC
Best Leader Award 4A Janice Ng
   
HK Island Divisional Drilling Competition

Champion SFCC
Best Assistant Commander Award 4C Zoe Wong

Best Flag Party Award SFCC
Best Uniform Checking Award SFCC

   
HK Red Cross Youth of the Year 2013 5D Aubrey Tao
   
Macau World Heritage Drawing Competition 1A Elaine Ko
   
International Teddy Bear Painting Competition 2014 2nd 3D Gillian Chu
3rd 5A Janice Yeung
   

第十屆學校舞蹈節
 
中學組中國舞(群舞)歡樂的彝裙(彝族)甲級獎 5A Candy Chan, 5D Vincy Tam, 4B Adelaide Lai, 4B Joyce Lau, 4B Chrissy Zhang, 3A Natalie Chan, 3A Michelle Ho, 3A Criall Xie, 3C Michelle Yu, 3D Karen So, 2A Hermia Chan, 2A Windy Kwok, 2A Kelly Ng, 2A Polly Yu, 2C Shani Chan, 2C Kary Cheng, 2D Miel Cheng, 2D Sophia Cheung, 2D Audrey Lee, 1C Shimmy Mok, 1C Cindy Ng
   
2014 English Drama Fest  
Outstanding Performer 3B Christy Tse
   
Outstanding Performance SFCC
   
Outstanding Creativity SFCC
   
Award for Volunteer Service 2013  
Gold Award for Volunteer Service SFCC
   
Award (Individual) for Volunteer Service Gold 4C Jane Leung
   
  Silver 5A Sharon Chung, 5B Kelly Yau, 5B Kathy Sit, 5C Elsa Lau, 5C Eunice Cheung, 5C Shirley Ng, 5D Tiffany Kam, 4A Joyce Lam, 4A Stellar Leung, 3D Winky Mok
   
  Bronze 6B Natalie Chan, 5A Janice Au Yeung, 5A Yuki Yeung, 5A Natelie Mok, 5A Eva Wong, 5A Sindy Lam, 5B Vanessa Cheung, 5C Sharon Ng, 5D Vincy Tam, 5D Suzanne Yip, 4A Jade Tam, 4A Jasmina Cheung, 4A Caterina Leung, 4C Andrea Liu, 4C Manon Floriane Li, 4C Ada Chan, 3A Phoebe Liu, 3B Tammy Lau, 2B Winnie Chan
   
Interschool Basketball Competition 2013-14
HK Island Division One - Girls B Grade
4th
4A Giana Lai, 4B Lorraine Lo, 4B Sharon Tam, 4C Celine Lo, 4C Charmaine See, 3A Stephanie Lui, 3A Joey So, 3B Christy Tse, 3C Anastasia Wong, 3D Constance Chung, 3D Michelle Liang
   
Interschool Athletics Competition 2013-14 Division 3 Area 3  
A Grade 100m 1st 5D Samantha Lee
2nd 5A Gigi Ko
   
A Grade Long Jump 3rd 5D Suzanne Yip
   
B Grade 200m 1st 4D Vivian Fung
   
B Grade 100m 1st 4D Vivian Fung
   
B Grade High Jump 1st 4B Lorraine Lo
   
B Grade Long Jump 2nd 2A Chloe Lam
   
B Grade 800m 3rd 2A Chloe Lam
   
C Grade 200m 1st 2D Jenna Pun
3rd 2D Chloris Lam
   
C Grade 100m 1st 2D Jenna Pun
4th 1A Iris Lao
   
C Grade Long Jump 2nd 1C Miko Yuen
   
A Grade 4x100m Relay 1st 5A Gigi Ko, 5D Samantha Lee, 5D Suzanna Yip, 3D Kelly Chan
   
B Grade 4x100m Relay 2nd 4B Sharon Tam, 4D Vivian Fung, 3B Esther Hess Law, 2A Chloe Lam
   
C Grade 4x100m Relay 1st 2D Chloris Lam, 2D Jenna Pun, 1A Iris Lao, 1C Miko Yuen
   
B Grade 4x400m Relay 4th 4B Lorraine Lo, 3A Joey So, 3A Yannie Szeto, 3D Michelle Liang
   
Girls C Grade 2nd SFCC
   
Girls B Grade 2nd SFCC
   
Girls Overall 2nd SFCC
   
Interschool Individual Fencing Competition 2013-14  
HK-Girls Foil C 2nd 2C Tracy Chow
   
A.S. Watson Group HK Students Sports 6A Heidi Buaton
   
SAMSUNG 2013 HK SPorts Stars Awards
HK Junior Sports Stars Awards
5C Valerie Ma
   
Subject Prize Winners  
English Language 6B Yuki Yeung
   
Chinese Language
6B Yuki Yeung
   
Mathematics (Core) 6B Angel Fong
   
Mathematics (M1) 6B Angel Fong
   
Liberal Studies 6B Yuki Yeung
   
BAFS 6C Michelle Poon
   
Physics 6A Heidi Buaton
   
Chemistry 6B Shirley Kam
   
Biology 6D Kelly Yuen
   
Chinese History 6D Ellie Hui
   
History 6D Winnie Hui
   
Geography 6B Natalie Chan
   
Economics 6D Kelly Yuen
   
Religious Studies 6A Wing Sze
   
Information and Communication Technology 6D Win Leung
   
Music 6B Elizabeth Ling
   
Sports 6A Heidi Buaton
   
  Back to Top

 

School Calendar

 

Links

School re-development Fund-raising Project
(Campus Use Only)

140th Anniversary
SFCC mail service
SFCC WEBSAMS
(Campus use only)
Parent-teacher Association
Past Students' Association
SFCC Ontario Alumni Association